Instant kava – prava ili lažna kava?

Brza, jednostavna i fina – tako bi se u kratko mogla opisati instant kava. Čak 75% Britanaca je konzumira svakodnevno, dok je u Americi gotovo zanemarena pa tako samo 7% Amerikanaca redovito pije instant kavu. Bilo da je volite ili ne, danas se na tržištu nudi veliki izbor instant kava.

Osim mnoštva različitih okusa, u dućanima možete pronaći instant kavu u prahu, granulama, osušenu ili u vrećicama „3 u 1“. Iako nam olakšava pripremu i štedi vrijeme, instant kava naziva se još i „lažna kava“. Stoga se postavlja pitanje što se to točno krije iza cijelog spektra različitih aroma i vrsta instant kava? Kako bi saznali je li ona doista kava ili samo lažna, provjerili smo sve sastojke instant kave, proučili načine njezina pravljenja te saznali koje učinke ima.

Instant kava

Instant kava nije izum modernog doba.

Jeste li znali da je najranija verzija instant kave „izumljena“ u drugoj polovici 18. stoljeća u Britaniji? Po uzoru na Britance, i Amerikanci su razvili svoju verziju instant kave sredinom 19. stoljeća.

Instant kava se razvijala istodobno i na Novom Zelandu u Invercargilliju gdje je 1890. godine David Strang također izumio svoju vrstu ovog brzog napitka. Zbog toga su Novozelanđani početkom prošle godine doveli u pitanje postojeći povijesni razvoj instant kave tvrdeći kako je baš njihov Strang zaslužan za ovaj izum.

Upravo ta postojeća povijesna priča o razvoju kave seže u 1899. godinu kada je japanski znanstvenik Satori Kato uspio dobiti prvu instant kavu. Taj izum se temeljio na ranijem Satorijevom izumu koji je bio vezan za slično pripravljanje čaja.

Glavni razlog za „izum“ ove brze i jednostavne kave bio je poprilično jednostavan – željelo se produljiti rok uporabe. Praktična, jednostavna i stimulirajuća, instant kavu su najviše pili američki vojnici za vrijeme boravka na terenu tijekom 2. svjetskog rata.

Zanimljivo je to da su vojnici nazvali tu kavu „George Washington kava“. Zašto George Washington? Zbog toga što je 1910. godine izumitelj George Constant Louis Washington (izumitelj, ne predsjednik Amerike) pokrenuo po prvi put masovnu proizvodnju.

Washington kava

Iako u početku instant kava nije baš najbolje prihvaćena, zbog svojih stimulativnih svojstava postala je popularna među vojnicima. Tako u dnevniku jednog američkog vojnika stoji ovaj opis:

I am very happy despite the rats, the rain, the mud, the draughts [sic], the roar of the cannon and the scream of shells. It takes only a minute to light my little oil heater and make some George Washington Coffee… Every night I offer up a special petition to the health and well-being of [Mr. Washington].

Proces dobivanja instant kave se poboljšavao tijekom godina, pa je tako 1938. godine poznata švicarska firma Nestlé napravila prvi veliki korak u puštanju svoje instant kave na tržišta. Ova prva kava u topivim granulama pod nazivom Nescafé ostala je na vrhu marki instant kava sve do danas.

Nestle kava

Zanimljivo su podaci Nestlé-a koji pokazuju kako je njihova instant kava najkorištenija kava u svijetu. To pokazuju podaci da se u 150 zemalja popije čak 354 miliona šalica Nescafé-a instant kave dnevno!

Unatoč negativnim mišljenjima, instant kava danas postaje sve popularnija, posebice u mlađoj populaciji. Kava se tako pakira u različite prilagođene oblike – od manjih pakiranja (18g), pa do većih pakiranja. Preporuča se da se odabire instant kava pakirana u staklenkama, jer se tako bolje čuva aroma i okus kave.

Ima li uopće u instant kavi kave?

Iako mnogi smatraju kako instant kava u biti niti nije kava, to nije točno. Instant kavu sačinjavaju granule kave koje su topive u vodi. Možda su neobičnog izgleda, pa bi posumnjali u njezinu ispravnost, no takav oblik se dobiva kroz dva procesa sušenja.

Sam početak pravljenja instant kave započinje klasičnim koracima – kava se prži, pa zatim i melje. Tada se topivi sastojci iz mljevene kave izvlače u posebnom spremniku za isparavanje. S obzirom na to da nakon ovog kava prolazi kroz dvije metode sušenja potrebno je u ovom slučaju biti pažljiv kako bi se ne bi izgubila aroma kave.

Prva metoda je metoda sušenja raspršivanjem. Tijekom postupka sušenja koncentrat kave se pomoću raspršivača, kroz vruću zračnu struju, prenosi u poseban spremnik. Tamo se taj koncentrat uz vrući i suhi zrak (zagrijanog na čak 250 °C), u sekundi pretvara u fini prah.

Druga i modernija metoda je sušenje zaleđivanjem. Ova metoda je po prvi put korištena 1965. godine, a za razliku od prvog procesa, gdje se koristi vruća zračna struja, u ovom se ekstrakt kave na vrlo kratko vrijeme zaledi na temperaturi od -40 °C te se smješta u vakuumske odjeljke. U takvom zaleđenom stanju se kava melje, a tijekom kontakta sa zrakom od 50 °C, voda prelazi u plinsko stanje i dio kave koji ostane krut je ono što nazivamo instant kava! Kava koja je prošla kroz ovu obradu na deklaraciji će ponekad pisati „liofilizirani proizvodi“.

Iako je druga metoda modernija i omogućava bolje zadržavanje sastojaka kave, po navedenim procesima jasno je vidjeti kako se sadržaj zrna kave svede na minimum zbog snažnih termičkih obrada. Zbog toga se većina dobrih sastojaka kave izgubi tijekom dugotrajne obrade. Tako u instant prahu najčešće ostane do 15% kave. Uz to, za pravljenje instant napitka najčešće se koristi robusta, koja je manje kvalitetna kava.

Instant kava prah

Unatoč ovim dugotrajnim procesima koji utječu na sastojke i aromu kave, udio kofeina se zadržava, a ponekad jedna instant kava može sadržavati čak i dvostruko veću dozu kofeina od obične kave! Uz to, u instant kavama povećava se do 10% i količina minerala.

Iako se brojni sastojci gube, onaj najbitniji – kofein, ostaje. Stoga, instant kava i nije toliko lažna ukoliko se gleda sadržaj kofeina. No, treba uzeti u obzir i njezin utjecaj na zdravlje u usporedbi s „klasičnom“ kavom.

Koliko je instant kava štetna za zdravlje?

Kako bi se dobila izgubljena aroma i još neki sastojci koji su izgubljeni tijekom same obrade, dodatno se koriste zaslađivači, biljna mast, glukozni sirup, razne arome te regulatori kiselosti.

Uz to, informacija o velikim količinama šećera u instant kavama odavno je već poznata. Tako se procjenjuje da većina instant napitaka sadrži i do 60% šećera! Što bi bilo oko četiri kocke šećera u napitku od 200 ml.

Processed with VSCO with e5 preset

Stoga, u ovom slučaju vrijede isti savjeti za konzumiranje instant napitka jednako kao i u slučaju hladne kave. Pokušajte izbjeći korištenje dodatnog šećera ili mlijeka tijekom konzumacije instant kave, ako ne želite u sebe unijeti pravu snažnu kalorijsku bombu.

Ako se instant kava uspoređuje s turskom kavom, naići će se na brojne razlike. Primjerice, turska kava je bogata magnezijem, mineralima, B3 vitaminom, ima jaka antioksidativna svojstva te pridonosi zdravlju moždanih stanica. Uz to, prema nekim istraživanjima pokazano je kako štiti i od nastanka nekoliko vrsta karcinoma.

Zrnca kave

No, gdje je tu sad instant kava? Kao što smo saznali, osim što se ona radi uglavnom od robuste, sadržaj pravih sastojaka kave u instant napitcima je minimalan zbog niza termičkih obrada – prženje, isušivanje, zaleđivanje…

Činjenica da instant kava ima više kofeina od obične kave, na prvu djeluje odlično. No, valja imati na umu kako je preporučen dnevni unos kofeina do 300 miligrama, dok jedna čaša instant kave može sadržavati od 75 do 100 miligrama kofeina.

S obzirom na to da se radi o pitkoj kavi koja danas dolazi u različitim okusima, nije neobično da se instant napitak konzumira više puta tijekom dana. Također, ako kupujete instant kavu u većim pakiranjima, treba paziti na količinu praha kojeg koristite, jer vrlo lako možete prijeći preporučenih 300 miligrama.

Dobro je imati na umu i činjenicu da doza kofeina koja se nalazi u instant kavi najčešće daje efekt koji traje samo 2 do 3 sata. No, s obzirom da se radi o visokoj dozi kofeina, instant kava nije najbolja preporuka za osobe s kardiovaskularnim problemima.

Zdravlje kava

Je li instant kava bez kofeina kao dobra zamjena običnoj instant kavi?

Iako će mnogi sada pomisliti kako je zbog svega navedenog dobra zamjena instant kava bez kofeina, važno je znati da takve upravo instant kave bez kofeina pomažu u taloženju bubrežnih kamenaca.

Kava je sama po sebi jak stimulator želučanih sokova. Ako se to uzme u obzir kada se govori o instant kavama koje uglavnom sadrže razne kiseline, tada se lako da zaključiti kako instant kava može uzrokovati i prekomjerno izlučivanje kiseline. Naravno, suvišno je napomenuti kako konzumiranje bilo koje kave, pa tako i instant kave, na prazan želudac nije pametno.

Iako je kava poznata po svojim dobrim ljekovitim svojstvima, instant kave kvare taj prosjek. Uz to što mogu prouzročiti određene nuspojave, one su jedan od krivaca za nastanak celulita. Konzervansi, šećeri i metabolizam ne idu baš ruku pod ruku. 🙂

Što točno koja instant kava na našem tržištu sadrži?

Prema prosječnim brojkama energetske i nutritivne vrijednosti instant kave, u 100 grama praha nalazi se 241 kalorija od čega 41% otpada na ugljikohidrate, 12% na proteine i 0,5% na masti. Uz to na 100 grama instant napitka dolazi i 3142 mg kofeina. S druge strane, 100 g espresso kave sadrži samo 2 kalorije, od čega je 0,18% masti i 0,12% proteina.

instant-hrana

Kako bi saznali što točno pijete u instant napitcima, potrebno je obratiti pozornost na deklaracije na proizvodima. Ovo su samo dijelovi s deklaracija različitih proizvođača instant napitaka u Hrvatskoj:

Nescafe classic instant kava napravljena je isključivo od robuste iz Brazila, te ima 9% kave. Uz to, sadrži i prirodne regulatore kiselosti i prirodna sredstva protiv zgrudnjavanja, no također ima natrijeve soli limunske kiseline i fosfate, dok se često konzumacija ne preporučuje. Što se tiče nutritivnih vrijednosti, na 100 g ove kave dolazi 118 kalorija, od čega je 3,1 g šećera i 0,2 g masti.

Jacobs ima 17% kave. U ovom instant napitku koristi se glukozni sirup, aspartam, umjetna sladila te kontroverzni acesulfam K. Također, na 100 g ove kave dolazi 410 kalorija, od čega je 67 g šećera, a 12 g masti.

Anamaria instant napitak 3 u 1, od 100 grama ima 463 kalorije, od čega 46,4 g odlazi na šećer, a 16,6 g na masti. Ovaj napitak sadrži 12% kave. Sadrži mliječne bjelančevine, smjesu karotena za bojilo, te kalijev i kalcijev fosfat.

Glorija Capuccino od čokolade mlijeko u prahu i sirutku u prahu.. Glorija još sadrži i biljno ulje te umjetnu aromu, a u sebi sadrži 10% kave. Na 100 grama dolazi 433 kalorije, od čega je 76,2 g

Franck instant napitak capuccino vanilija sadrži 8% kave, te između ostalog potpuno hidrogenirano kokosovo ulje i mast i koncentrat proteina sirutke, te laktozu. Na 100 grama dolazi 436 kalorija, od čega je 57 g šećera i 12 g masti.

Čaša kava

Instantan savjet za kraj

Naravno, ponekad u žurbi ne obraćamo baš u potpunosti pozornost na to što piše na deklaracijama. No, preporučuje se barem da brzinski obratite pozornost na količinu šećera u napitku.

Ako šećer predstavlja glavni udio u cijelom napitku, možda biste trebali promisliti o nekoj alternativi za taj napitak, kao što su espresso, turska kava ili pak čaj s vama dragim okusom.

Također, uzmite u obzir da je instant kava napravljena od zrnaca kave niže kvalitete, provedena kroz brojne termičke i kemijske obrade, što na kraju rezultira s dodavanjem većih količina umjetnih aroma te sladila, a sam napitak ostane sa svega desetak posto kave.

Stoga, opravdano je sumnjati u kvalitetu i dobrobit instant kave, ali ukoliko se konzumira u ograničenim količinama i ne na svakodnevnoj bazi, njezina štetnost je zanemariva.

Written by kava